Strona główna mazowieckie [w budowie] Warszawa inne zespoły Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze"
-


Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego
w Karolinie (Otrębusy) jest jednym z największych zespołów tańca ludowego na świecie. To nasz najważniejszy ambasador kultury polskiej dla tysięcy widzów zagranicznych i Polonii na wszystkich kontynentach. Dotychczas koncerty "Mazowsza" obejrzało ponad 17 mln widzów, zespół przejechał ponad 2 mln km, po Polsce i 51 krajach.


Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski - Mazowsza. Twórcy zespołu - Tadeusz Sygietyński i Mira Zimińska-Sygietyńska - poczatkowo zakładali, że zespół będzie  miał w repertuarze utwory z tego regionu. Wkrótce jednak repertuar "Mazowsza" poszerzył się i obejmuje wszystkie najważniejsze obszary historyczne Polski (41 regionów), m.in. Małopolskę, Pomorze, Wielkopolskę, Śląsk, Podhale.
Repertuar specjalny to pieśni Chopina, Verdiego, utwory Ogińskiego, Elsnera, kolędy, pieśni wielkanocne, patriotyczne i starowarszawskie. "Mazowsze" wykonuje też 150 piosenek z blisko 40 krajów świata, w oryginalnych językach, np. Argentyny, USA, Hiszpanii, Izraela, Libanu, Francji, Chin, Japonii, Finlandii, Egiptu, Rosji.

"Mazowsze" powstało w 1948 roku, założył je na polecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki profesor Tadeusz Sygietyński, kompozytor i miłośnik folkloru. W budowie Zespołu pomagała Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka przedwojennej sceny, która porzuciła karierę aktorki i zajęła się sprawami organizacyjnymi. 6 listopada 1950 roku w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się pierwsza premiera "Mazowsza". A w 1951 roku grupa pierwszy raz wyjechała poza granice kraju i od tamtej pory cieszy się nieustającą popularnością.

Najjaśniejszą gwiazdą Zespołu był I solista, wybitny śpiewak Stanisław Jopek (1935-2006). Tenor rozpoczął pracę artystyczną w "Mazowszu" w 1956 roku. Od tej pory towarzyszył Zespołowi na każdym koncercie, a jego głos rozpoznawalny był w każdym domu. Dla "Mazowsza" tworzyli także m.in. Elwira Kamińska, Eugeniusz Papliński, Zbigniew Kiliński, Michał Jarczyk oraz obecny choreograf i były wybitny solista baletu - Witold Zapała.

W 2008 roku świętowano 60-lecie powstania "Mazowsza".


W repertuarze:

  • "Barwy Polski" - koncert pełnospektaklowy (multimedialny), składający się z polskich pieśni, piosenek, tańców narodowych i ludowych
  • "Nikt, tylko Ty" - koncert specjalny poświęcony Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej
  • "Muzyczka mi grała" - koncert specjalny poświęcony Tadeuszowi Sygietyńskiemu
  • "Warszawa - Nasza miłość" - koncert specjalny poświęcony Warszawie
  • Koncert najpiękniejszych polskich pieśni i piosenek
  • "Szlakiem Mazowsza" - koncert piosenek świata
  • Koncert pieśni religijnych i patriotycznych
  • Koncert pieśni Chopina i Moniuszki
  • "W rytmie poloneza" / "Poloneza czas zacząć" - koncert edukacyjny

Kontakt: Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie, ul. Świerkowa 2, 05-805 Otrębusy, tel. 22 208 88 88, fax: 22 208 88 00

 
Copyright Š 2018 Open Source Matters. Wszelkie prawa zastrzeşone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.