Teatr Cynada - historia
- Teatr Cynada


Teatr Cynada założony został przez Bożenę Eltermann w 1998 roku. Ta wyrazista grupa jest jednoznacznie kojarzona z liderką realizującą charakterystyczne, niezwykle ekspresyjne spektakle, w których taniec i ruch (a nawet fabuła) niekoniecznie stoją na pierwszym planie. Do najważniejszych prac Cynady zaliczyć należy interdyscyplinarną choreografię "Tanzschule", którą odczytywać można zarówno w warstwie tanecznej, społecznej jak i politycznej. Do swoich spektakli Bożena Eltermann zaprasza różnych artystów, stale współpracuje m.in. z performerem Krzysztofem Leonem Dziemaszkiewiczem z Teatru Patrz Mi Na Usta (Eltermann od 1995 roku występuje także w choreografiach Dziemaszkiewicza).


Cynada nie stroni od realizacji wideo - filmów używa do podkreślenia nastroju lub tematu prac. Prac, w których nigdy nie czuje się pośpiechu, nerwowości, niednolitości. Charakterystyczną cechą jest tu raczej skupienie, nawiązania do estetyki butoh i jogi, analiza ludzkich emocji. Jak pisze choreograf: "Teatr Cynada posługuje się ruchem, ekspresją znieruchomienia, dźwiękiem i kostiumem. Elementy te nie opisują treści lecz są jej równorzędnymi partnerami, współtworzą tę treść. Cynada jest teatrem ruchu, gdyż nie ma niczego co pozostawało by w bezruchu".


Spektakle Cynady pokazywane są głównie na rynku trójmiejskim, choć teatr ten gościł wielokrotnie na deskach innych scen.

[Czytaj też: Bożena Eltermann >>>>] 

 
Copyright Š 2018 Open Source Matters. Wszelkie prawa zastrzeşone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.