Katalog Tańca

Strona główna

lokalne rynki tańca

małopolskie [wersja beta]
ludzie tańca
pomorskie [w budowie]
mazowieckie [w budowie]
[przed rozpoczęciem prac] wielkopolskie
[przed rozpoczęciem prac] śląskie
[przed rozpoczęciem prac] dolnośląskie
[przed rozpoczęciem prac] zachodniopomorskie
[przed rozpoczęciem prac] podlaskie
[przed rozpoczęciem prac] podkarpackie
[przed rozpoczęciem prac] warmińsko-mazurskie
[przed rozpoczęciem prac] lubuskie
[przed rozpoczęciem prac] opolskie
[przed rozpoczęciem prac] kujawsko-pomorskie
[przed rozpoczęciem prac] łódzkie
[przed rozpoczęciem prac] świętokrzyskie
[przed rozpoczęciem prac] lubelskie
Olszowska Iwona
Iwona Olszowska
Iwona Olszowska, spektakl "Kilka piosenek o miłości" (2008), fot. Michał Okla


Iwona Olszowska - biografia artystyczna
- Olszowska Iwona


Iwona Olszowska - choreograf, tancerz, pedagog. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym Eksperymentalnego Studia Tańca EST (zał. 1987 r.), działającego przy SCKM w Krakowie. Realizowała wiele swoich projektów tanecznych w USA, tańczyła m.in. w Nowym Jorku (Judson Church, Art At University Settlement) i Waszyngtonie (Marvin Theater, George Washington University, Corcoran Gallery). Właśnie w Ameryce Północnej uczyła się warsztatu ruchowego (na Uniwersytecie Alabama i George Mason w USA oraz na Uniwersytecie Calgary w Kanadzie). Tańczy od 1984 roku, choreografie tworzy od 1987 roku.


Zdobyła wiele nagród za swoje choreografie, za konsekwentną kontynuację własnej drogi twórczej, osobowość sceniczną (ArtsLink w Nowym Yorku) oraz stypendium Stefana Batorego. Realizowała projekty artystyczne: Liz Lerman Dance Exchange, Projekt Pandora, Projekt Polski, Powrót do tradycji (organizowany przez Śląski Teatr Tańca), Hałda oraz Więcej tańca i Taniec bez tajemnic z gośćmi teatru EST, Projekt Aurora z Maidą Withers oraz program wymiany między EST i Dance Alabama.


Swoje spektakle wystawiała m.in. w Kanadzie (Calgary, Edmonton), Finlandii (Oulu), na Ukrainie (Odessa), Mołdawii (Kisziniew), Rosji (Petersburg, Pskow), Wielkiej Brytanii (Dartington College), Norwegii (Tromso), Szwecji (Geteborg), Niemczech (Sztutgart), Austrii (Graz, Wiedeń).


Poza tanecznymi choreografiami solowymi i z EST Iwona Olszowska współpracuje także z twórcami teatralnymi. W jej dorobku znajdują się m.in. realizacje dla: Teatr Stary "Wspólny pokój", Teatr im. Kochanowskiego w Opolu "Tumor Mózgowicz", Teatr STU "Trupa Tomasza Dropsa", Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu "Krwawe gody", Teatr Muzyczny w Gliwicach "Chicago", Loch Camelot "Takie większe wesele", Teatr Rozmaitości "Uroczystość" (reż. Grzegorz Jarzyna), Teatr Ludowy "Księżniczka Turandot", "Wieczór trzech króli".


Jako tancerz zaczynała w Studenckim Teatrze Tańca Kontrast, po skończeniu kursu choreograficznego oraz edukacji w USA i Kanadzie założyła EST i rozpoczęła prace nad spektaklami (wśród choreografii wiele prac jest solowych). W 2000 roku została laureatką 8 Prezentacji Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu za solowy spektakl "Ani chybi Anioł". Jest pomysłodawcą Forum Tańca Współczesnego w SCKM w Krakowie. Prowadzi warsztaty w ośrodkach tańca na terenie Polski. Uczyła również w Wielkiej Brytanii i na Ukrainie, Rosji. Jako pedagog współpracowała z prywatnym studio aktorskim Lart Studio, obecnie uczy w krakowskiej PWST i pracuje w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży SCKM w Krakowie.


Iwona Olszowska od ponad 20 lat konsekwentnie pracuje nad znalezieniem własnego abecadła i stylistyki ruchu. Ciało staje się dla niej nośnikiem doznań psychicznych, emocje budują fakturę ruchu. W swych pracach odwoływała się do innych dziedzin sztuki, czerpała inspiracje z muzyki, malarstwa, literatury. Taniec stał się dla niej pryzmatem, przez który można oglądać różne aspekty życia. Fascynacja ruchem wyrażającym energię wnętrza nadal jest inspiracją do poszukiwania nowej ewoluującej jego formy.


Jest absolwentką rekreacji ruchowej Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie (1989), w 1990 roku ukończyła kurs kwalifikacyjny z dziedziny tańca nowoczesnego (kategoria I) i otrzymała tytuł tancerza zawodowego wydany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki ? COMUK w Warszawie. Iwonę Olszowską nagrodzono także Brązowym Krzyżem Zasługi za jej pracę pedagogiczną.

[Czytaj też o: Eksperymentalne Studio Tańca EST >>>>]  

 
- Olszowska Iwona


Prezentujemy pełny spis nagród, stypendiów i wyróżnień zdobytych przez Iwonę Olszowską. Zdokumentowany został okres 1987 - 2010. Udostępnienie tych materiałów w Katalogu Tańca jest pierwszą tego typu publikacją w Internecie. Materiały udostępniono za zgodą Iwony Olszowskiej.

Więcej…
 
- Olszowska Iwona


Pierwsze opracowanie działalności choreograficznej Iwony Olszowskiej z innymi zespołami z lat 1998 - 2010 przygotowała wolna strefa. Dokumentacja: wolna strefa, na podstawie własnego archiwum, archiwum Iwony Olszowskiej oraz materiałów promocyjnych teatrów. Dokumentacja nie obejmuje choreografii przygotowanych dla Eksperymentalnego Studia Tańca EST, potraktowanego tutaj jako macierzysty zespół. 

Więcej…
 
Iwona Olszowska - praca pedagogiczna
- Olszowska Iwona


Prezentujemy wykaz pracy pedagogicznej Iwony Olszowskiej. Opracowanie podzielone zostało na sekcje: nauczanie ogólne, projekty, zajęcia na instruktorskich kursach kwalifikacyjnych, studiach wyższych, warsztaty. Materiały zostały opublikowane za zgodą Iwony Olszowskiej.

Więcej…
 
- Olszowska Iwona


Spis choreografii Iwony Olszowskiej opracowanych dla Eksperymentalnego Studia Tańca EST. Krakowski zespół funkcjonował w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży do 2008 roku. Od 2009 roku działa w Hurtowni Ruchu w Krakowie. Od początku swego istnienia EST jest najbardziej prężnym w Polsce zespołem młodych tancerzy regularnie wystawiającym swoje premiery.

Więcej…
 
«PoczątekPoprzednia123NastępnaOstatnie»

Strona 1 z 3
Copyright Š 2018 Open Source Matters. Wszelkie prawa zastrzeşone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.