Gdaniec Katarzyna


Katarzyna Gdaniec - biografia artystyczna
- Gdaniec Katarzyna


Katarzyna Gdaniec, choreograf urodzony w Polsce, pracujący w Szwajcarii w Compagnie Linga. Od ósmego roku życia zajmowała się gimnastyką artystyczną, na polu której uzyskała wiele znaczących tytułów (między innymi: pierwsze miejsce podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Gimnastyce Artystycznej, 1974). Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Gdańsku. W 1983 roku zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Tańca w Gdańsku, co otworzyło przed nią drogę do kariery tanecznej ? udział w Prix de Lausanne oraz współpraca z Johnson Prize Foundation. W 1985 roku dołączyła do Maurice Béjart?s Ballet du XX Siecle (Balet XX Wieku), gdzie do 1991 roku stale występowała.


Jako choreograf Katarzyna Gdaniec zaistniała w 1987 roku, wtedy stworzyła swój pierwszy autorski projekt ?Młodzi choreografowie?, a więc warsztaty zorganizowane przy pomocy Ballet du XX Siecle. W 1992 roku Katarzyna Gdaniec zawiesza współpracę z Béjart Balet Lausanne i wraz z Marco Cantalupo zakłada grupę Compagnie Linga, dla której stworzyła przeszło czterdzieści choreografii.


W 1982 roku opuściła Polskę, do której po raz pierwszy przyjechała w 2004 roku na zaproszenie Festiwalu Gdańska Korporacja Tańca, podczas którego zaprezentowany został spektakl ?Za każdym pociągiem może kryć się następny?. Przedstawienie inspirowane prozą Italo Calvino, podejmuje próbę odpowiedzenia na pytania dotyczące rzeczywistości: czy to co widzimy, jest prawdziwe?

[ten artykuł będzie aktualizowany]

 


Copyright Š 2018 Open Source Matters. Wszelkie prawa zastrzeşone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.