Kierc Franciszka


Franciszka Kierc - biografia artystyczna
- Kierc Franciszka


Franciszka Kierc - edukację taneczną rozpoczęła od treningów gimnastyki artystycznej. Uczęszczała do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu oraz do Szkoły Baletowej przy Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, prowadzonej przez Ałłę i Giviego Abesadze. We wrześniu 2009 roku otrzymała Dyplom Tancerza ZASP. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych konkursach tańca zdobywając nagrody i wyróżnienia [m.in. Tanzolymp w Berlinie, Jugend Tanzt we Freiburgu (finalistka), Dance Word Cup w kategoriach klasycznych i współczesnych (laureatka)].

Umiejętności doskonaliła na warsztatach w Polsce i za granicą m.in. warsztatach stepu z Mistrzynią Niemiec - Silvią Plankl czy jako uczestniczka telewizyjnego programu "You Can Dance. Po Prostu Tańcz!" w Centre International de la Danse Jazz w Paryżu. Tańczyła zarówno w produkcjach klasycznych ("Jezioro łabędzie" koprodukcja Opery Wrocławskiej z Moscow City Ballet w choreografii Victora Smirnova-Golovanova i Ewy Wycichowskiej), jak i współczesnych ("Eurazja" w reżyserii i choreografii Izadory Weiss, czy "Swing!" w reżyserii i choreografii Jarosława Stańka). Współpracowała choreograficznie przy realizacjach teatralnych Ewy Wycichowskiej i Bogusława Kierca.


Od stycznia 2008 roku jest solistką Bałtyckiego Teatru Tańca (dawniej zespołu baletowego Opery Bałtyckiej), gdzie występuje w pierwszoplanowych partiach w baletach Izadory Weiss: "Romeo i Julia", "OUT", "Eurazja", "4&4", "Tango live" ("Men's dance") Romana Komassy, "Chopinart" Ho Sin Hanga, a także jako Klara w "Dziadku do orzechów".
 
W marcu 2010 roku otrzymała Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego oraz nagrodę teatralną Prezydenta Miasta Gdańska za kreację partii Julii w spektaklu "Romeo i Julia" Weiss. W kwietniu 2010 roku otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszej tancerki.

 


Copyright Š 2018 Open Source Matters. Wszelkie prawa zastrzeşone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.