Krawczyk Jacek


Jacek Krawczyk - biografia artystyczna
- Krawczyk Jacek


Jacek Krawczyk - choreograf, pedagog, tancerz, członek ZASP. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, zdobył dyplom artysty-tancerza przyznawany przez Zwi±zek Artystów Scen Polskich a honorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 1987 ? 1997 pedagog z zakresu dynamiki i plastyki ruchu, aktor ? tancerz Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro.


W roku 1998 podj±ł współpracę artystyczn± z Joann± Czajkowsk±, co stało się pocz±tkiem istnienia Teatru Okazjonalnego (obecnie Sopocki Teatr Tańca); ze swoim teatrem zrealizował blisko 20 premier, m.in. "Art Cafe", "Aromaty", "Signum Temporis", "Viva la Vida!", "Helikopter Tanz Streichquartett", "Kwadrat. Wersja 6".


Jacek Krawczyk współpracował z wieloma teatrami alternatywnymi i instytucjonalnymi, np. z Teatrem Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni, Teatrem Rozrywki w Chorzowie i Teatrem Muzycznym w Gdyni. Występował na scenach teatralnych w całej Polsce i zagranic± (m.in. Włochy, Turcja, Rosja, Czechy, Litwa, Portugalia, Niemcy, Białoru¶); jako pedagog z zakresu teatru tańca pracował w Studium Animatorów Kultury, Alternatywnej Szkole Teatralnej Żak w Gdańsku i Sopockiej Scenie Off de Bicz.


W 2004 i 2006 roku otrzymał stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2006 r. Krawczyk nominowany był do nagrody "Artysta Roku 2005" w plebiscycie "Gazety Wyborczej - Trójmiasto". Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2005 za reżyserię i choreografię dwóch spektakli "Kwadrat. Wersja 6" i "Helikopter Tanz Streichquartett". Był stypendyst± Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2006. W semestrze zimowym roku akademickiego 2006/2007 prowadził przedmiot "Taniec i systemy ruchowe w kulturze" na kierunku Kulturoznawstwo Uniwersytetu Gdańskiego.


Odtwórca roli Don Jose we współczesnej wersji "Carmen" w choreografii Jarosława Stańka. W kwietniu 2007 roku Jacek Krawczyk otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorow± "Zasłużony dla kultury polskiej".

[ten artykuł będzie aktualizowany]

 


Copyright © 2018 Open Source Matters. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.